منو

4 نوع اصلی فرآیندهای جوشکاری

کاربر گرامی 1402/04/03

چهار نوع اصلی جوش عبارتند از:

جوشکاری با قوس فلزی گازی (GMAW/MIG) جوشکاری با قوسی تنگستن گازی

 (GTAW/TIG)، جوشکاری قوس فلزی محافظ شده (SMAW) و جوشکاری با هسته شار.(FCAW)

در این مقاله، ما جزئیات اختصاص داده شده به هر فرآیند را شرح می دهیم و تفاوت های بین آنها را برجسته می کنیم. به خواندن ادامه دهید تا همه آنچه را که باید در مورد چهار نوع اصلی جوشکاری و کاربرد آنها بدانید، بدانید.

جوشکاری قوس فلزی با گاز: (GMAW/MIG)

همچنین به عنوان جوشکاری با گاز بی اثر فلز شناخته می شود، این فرآیند از یک سیم نازک به عنوان الکترود استفاده می کند. هنگامی که سیم از طریق ابزار جوش و به سمت محل جوش تغذیه می شود، گرم می شود. برای محافظت از جوش در برابر آلاینده های موجود در هوا باید از گاز محافظ استفاده شود.

به طور معمول، این به شکل دی اکسید کربن، اکسیژن، آرگون یا هلیوم است. این روش اغلب برای کار بر روی فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، مس، نیکل، فولاد کربنی، آلومینیوم و غیره استفاده می شود. از بین تمام فرآیندهای جوشکاری، این یکی در صنایع ساختمانی و خودروسازی محبوبیت بیشتری دارد.

برخی از جنبه های منفی مرتبط با این نوع فرآیند جوشکاری حول هزینه های دریافت گاز محافظ همراه با ناتوانی در جوشکاری فلزات ضخیم تر یا انجام جوشکاری عمودی یا سربار است.

جوشکاری قوسی تنگستن گازی

این نوع فرآیند جوشکاری که به آن جوشکاری با گاز بی اثر تنگستن نیز معروف است، معمولاً برای جوش دادن مواد نازک و غیرآهنی مانند آلومینیوم، مس، سرب یا نیکل استفاده می شود. معمولاً برای ساخت دوچرخه یا هواپیما استفاده می شود.

برخلاف دیگر انواع فرآیندهای جوشکاری، در جوشکاری از الکترود تنگستن غیر مصرفی برای تولید جوش استفاده می شود. شما همچنان به یک منبع گاز خارجی، معمولاً آرگون یا ترکیبی از آرگون و هلیوم نیاز دارید.

این یکی از سخت‌ترین روش‌های جوشکاری در نظر گرفته می‌شود که بهترین و باکیفیت‌ترین جوش‌ها را تولید می‌کند.

از آنجایی که تنها یک ناحیه کوچک بین قوس و ناحیه در حال جوش وجود دارد، تکمیل آن به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. جوش های حاصل از این روش بسیار قوی هستند.

جوشکاری قوس فلزی محافظ: (SMAW)

این نوع فرآیند جوشکاری متکی به یک تکنیک دستی با استفاده از یک الکترود مصرفی با پوشش شار است. این روش بیشتر در میان جوشکاران خانگی رایج است. این فرآیند به طور غیررسمی تر به عنوان جوشکاری چوبی نیز شناخته می شود.

نام مستعار به الکترود مورد استفاده برای جوشکاری فلز اشاره دارد که به شکل “چوب” است. از آنجایی که جوشکاری قوس فلزی محافظ به حداقل تجهیزات نیاز دارد، یکی از کم هزینه ترین فرآیندهای موجود است.

این نوع جوشکاری نیازی به گاز محافظ ندارد و در هوای آزاد در باد یا باران قابل انجام است. همچنین روی مواد کثیف و زنگ زده به خوبی کار می کند. گفته می شود، جنبه های منفی وجود دارد.

جوش های چوبی معمولاً بهترین محصولات را با کیفیت تولید نمی کنند. آنها مستعد تخلخل، ترک و نفوذ کم عمق هستند. به طور کلی، جوش های چوبی دوام کمتری نسبت به سایر انواع جوش دارند.

جوشکاری با هسته شار قوس الکتریکی: (FCAW)

مشابه جوشکاری، جوشکاری قوس الکتریکی با هسته شار حول یک فرآیند تغذیه سیم پیوسته می چرخد. دو فرآیند جداگانه در ارتباط با جوش قوس الکتریکی با هسته شار وجود دارد.

یکی شامل استفاده از گاز محافظ است در حالی که دیگری متکی به عوامل خود محافظ است که هنگام تجزیه مواد شار در داخل سیم تولید می شود.

این نوع جوش به دلیل ارزان بودن و یادگیری آسان شناخته شده است. بسیار شبیه فرآیند جوشکاری میگ، این یک راه عالی برای جوشکاران مبتدی است تا حرفه خود را در این زمینه شروع کنند.

همچنین به جوشکاران اجازه می دهد تا کار خود را در فضای باز انجام دهند (شرایط باد بر روی جوش تأثیر نمی گذارد). قوس نیمه اتوماتیک سرعت جوشکاری و قابلیت حمل بالایی را فراهم می کند و آن را به یک فرآیند محبوب برای استفاده در پروژه های ساختمانی تبدیل می کند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
فروشگاه اینترنتی راکی ولد
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
تماس با ما
شما این محصولات را انتخاب کرده اید0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

فروشگاه اینترنتی راکی ولد