منو

کشف تابوت کمیاب خاندان هفتم مصر باستان

کاربر گرامی 1402/05/07

یک تابوت چوبی کم یاب متعلق به خاندان هفدهم مصر باستان به همراه مومیایی آن در منطقه تاریخی «الاقصر» کشف شد. وزارت حفاظت از آثار باستانی مصر در بیانیه خود اعلام کرد: گروه باستان‌شناس اسپانیایی در شهر تاریخی «الاقصر» موفق به کشف یک تابوت چوبی بسیار کمیاب متعلق به یکی از افراد خاندان هفدهم فراعنه شدند.

در درون این تابوت چوبی که به طور شگفت‌انگیزی رنگ‌ها و تزئینات خارجی‌اش در طول سال‌ها حفظ شده، مومیایی یکی از افراد حکومتی و با نفوذ خاندان هفدهم مصرباستان (در حدود ۱۶۵۰ تا ۱۵۶۷ قبل از میلاد) تقریبا سالم وجود دارد.

خاندان هفدهم فراعنه مصر باستان در واقع ضعیف‌ترین خاندان این دوره محسوب می‌شود که دومین دوره انتقالی تاریخ این سرزمین کهن با این خاندان به پایان می‌رسد و پس از اینکه احمس اول، مؤسس خاندان هجدهم در جنگ «هکسوس» شکست می‌خورد، مصر وارد دوره نوین تاریخی خود مشهور به عصر امپراتوری‌ها (حدود ۱۵۶۷ تا ۸۵-۱ قبل از میلاد) می‌شود، از این زمان به بعد شهر الاقصر در جنوب قاهره به عنوان پایتخت این سرزمین انتخاب می‌شود.

علی الاصفر، رئیس بخش آثار تاریخی مصر باستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: تابوتی که گروه باستان‌شناسان اسپانیایی با همکاری باستان شناسان مصری موفق به کشف آن شدند، جسد مومیایی خود را به شکل خوبی حفظ کرده است.

بر طول این تابوت تصاویری به زبان هروگلیف حک شده که نشان می‌دهد صاحب این مومیایی یکی از افراد بزرگ عصر خود بوده است.

الاصفر افزود: این تابوت دو متر طول و ۵۰ سانتی متر پهنا و ۴۲ سانتیمتر ارتفاع دارد. روی تابوت نیز با نقوش خاصی به شکل پر پرندگان تزئین شده و بر روی آن دعا‌هایی دیده می‌شود که گمان می‌رود برای کمک به متوفی در صعود به جهان دیگر حک شده است.

خوسیه ژلان، رئیس گروه اسپانیایی کاوش در بیانیه‌ای اعلام کرد:این گروه که از حدود ۱۳ سال پیش حفاری‌های خود را در منطقه «ابونجا» واقع در غرب شهر تاریخی الاقصر آغاز کرده است، سال گذشته موفق به کشف تابوت چوبی یک کودک پنج ساله از خاندان هفدهم فراعنه و مجموعه‌ای از مجسمه‌ها و طلسم‌هایی شد که همراه با آن دفن شده بودند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
فروشگاه اینترنتی راکی ولد
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
تماس با ما
شما این محصولات را انتخاب کرده اید0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

فروشگاه اینترنتی راکی ولد